Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Link do LinkedIn

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Link do Facebooka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Historie Absolwentów: Jan Jakub Grabowski

Historie Absolwentów: Jan Jakub Grabowski

"Wykształcenie historyczne, a przy tym zainteresowania badawcze dotykające problematyki Krakowa spowodowały, że z dużą swobodą przygotowywałem się merytorycznie do każdej wycieczki, mogąc przy okazji zaskoczyć odbiorców ciekawymi, często niedostępnymi w książkach informacjami. Kilkuletnia praktyka dała mi z kolei tak duże doświadczenie w pracy z ludźmi, że z łatwością przyszło mi realizowanie się w kolejnej pracy, mianowicie prowadzeniu kanału edukacyjno-historycznego "Okupowana Polska" na platformie YouTube."

Imię i nazwisko: Jan Jakub Grabowski

Miejsce zamieszkania: Kraków, Polska

Stanowisko pracy: Przewodnik po Krakowie, Prowadzący kanał Okupowana Polska na platformie Youtube, starszy referent w Instytucie Historii UJ

Kierunek ukończony na UJ: historia


Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie ze studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim?

Przede wszystkim samo pojawienie się w jego murach, a mówiąc ściśle - w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsze ćwiczenia, wykłady, poszukiwanie, a następnie czytanie lektur… Są to chyba najcieplejsze wspomnienia. A gdy dodam do tego piękną jesień, jaką mieliśmy w 2013 roku, to dusza historyka się uaktywnia, a chęć przeniesienia się w czasie jest bardzo silna! Do tego pragnę uwzględnić stopniowe poznawanie specyfiki pracy historyka i zwrócenie uwagi na to, jak bardzo (na korzyść!) różni się ona od wyobrażeń licealnych. Do tego dodałbym stale zwiększającą się fascynację historią Krakowa, co doskonale korespondowało z zainteresowaniami badawczymi.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera zawodowa? Jakie były w niej decydujące wydarzenia?

Poprzez różne kursy, praktyki i staże poznałem szereg krakowskich instytucji kultury, sztuki i nauki. Od samego początku chciałem z nimi współpracować, choć ciężko było się zdecydować na jedną konkretną placówkę. Zostałem więc przewodnikiem, gdzie specyfika pracy pozwala na kontakt z każdą tego typu instytucją. Ukończyłem kurs, zdałem egzamin federacyjny, a następnie realizowałem tę profesję - nawiasem mówiąc jedną z wielu, które posiadam.

Jak wykształcenie przyczyniło się do rozwoju Twojej kariery zawodowej?

Wykształcenie historyczne, a przy tym zainteresowania badawcze dotykające problematyki Krakowa spowodowały, że z dużą swobodą przygotowywałem się merytorycznie do każdej wycieczki, mogąc przy okazji zaskoczyć odbiorców ciekawymi, często niedostępnymi w książkach informacjami. Kilkuletnia praktyka dała mi z kolei tak duże doświadczenie w pracy z ludźmi, że z łatwością przyszło mi realizowanie się w kolejnej pracy, mianowicie prowadzeniu kanału edukacyjno-historycznego "Okupowana Polska" na platformie YouTube.

Opowiedz nam o swojej obecnej pracy. Co teraz robisz?

Ze względu na pandemię praca przewodnika zeszła na plan dalszy i od pewnego czasu traktuje ją jedynie jako hobby. Aktualnie jestem zatrudniony na stanowisku starszego referenta w Instytucie Historii i zajmuję się kwestiami dofinansowań, grantów, konferencji naukowych i publikacji. Dzięki temu poznaję i uczestniczę w pracy Instytutu "od kuchni", co jest niezwykle interesujące i daje nowe spojrzenie na działalność uczelni. Równolegle do tych obowiązków prowadzę kanał "Okupowana Polska", w którym przybliżamy odbiorcom realia II wojny światowej. Realizujemy filmy dotyczące historii pojedynczych ludzi, ważnych miejsc i wydarzeń. Prowadzimy również cykl recenzencki, w którym przedstawiamy interesujące książki związane z historią XX wieku, jak i również cykl na swój sposób bardzo oryginalny - mianowicie "Codzienne sprawy w niezwykłym czasie", za sprawą którego przywołujemy realia życia codziennego podczas niemieckiej okupacji.

Jakie są teraz Twoje największe wyzwania?

Największym wyzwaniem jest ciągłe rozwijanie kanału, sprawianie, aby tworzone przez nas treści były na coraz wyższym poziomie merytorycznym i technicznym. Prywatnie zdradzę też, że przygotowuję się do rozpoczęcia doktoratu, który niewątpliwie zwiększy moje kompetencje - zarówno pod względem naukowym, jak i edukacyjnym.

Jak wygląda życie i praca w mieście/kraju w którym mieszkasz?

Moje życie oraz praca, a przy tym pasje i zainteresowania, są integralnie związane z Krakowem. Choć uwielbiam podróże i jest sporo polskich miast, które cieszą się moją sympatią, to jednak "extra Cracoviam non est vita – poza Krakowem nie ma życia" i nie wyobrażam sobie, abym miał go opuścić na dłuższy czas. Każda moja aktywność jest związana z tym miastem - jestem zatrudniony w Instytucie Historii, oprowadzam wycieczki po mieście, a większa część odcinków na naszym kanale (który przedtem nosił zresztą nazwę Okupowany Kraków) jest poświęcona stolicy Małopolski.

Jaka jest Twoja definicja sukcesu?

Jeśli budzisz się z chęcią kontynowania spraw z dnia poprzedniego - osiągnąłeś sukces.

Jakie masz porady/wskazówki dla obecnych studentów, którzy wkraczają na rynek pracy?

Przede wszystkim muszą znaleźć na siebie pomysł i jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało - nikt za nikogo nie będzie się realizował. Musimy przed samymi sobą jasno określić nasze plany, pragnienia i cele, a następnie starać się je realizować oraz szukać osób, które nam w tym pomogą.

Jak wyobrażasz sobie współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego z absolwentami?

Choć uważam, że jest ona na dobrym poziomie, to bez wątpienia dodałbym - szczególnie dla studentów kierunków humanistycznych - jakieś formy kontaktu z instytucjami, w których mogą pracować po zakończeniu nauki. Niestety tego zawsze brakowało, a każdy, choćby najmniejszy kontakt z ewentualnym pracodawcą jest bardzo cenny i może przybliżyć nas do uzyskania upragnionej pracy.

Polecamy również
Zlot Absolwentów Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ z okazji 175-lecia jego istnienia! (21-23.11.2024)

Zlot Absolwentów Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ z okazji 175-lecia jego istnienia! (21-23.11.2024)

Historie absolwentów: Bartłomiej Gaweł

Historie absolwentów: Bartłomiej Gaweł

Historie absolwentów: Bartłomiej Telejko

Historie absolwentów: Bartłomiej Telejko

Otwarty nabór na płatny staż naukowy 2024 w Joint Research Centre (Komisja Europejska)

Otwarty nabór na płatny staż naukowy 2024 w Joint Research Centre (Komisja Europejska)