Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Link do LinkedIn

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Historie Absolwentów: Paulina Szadkowska

Historie Absolwentów: Paulina Szadkowska

"Bez Koła Naukowego Amerykanistyki UJ nie miałabym okazji spróbować swoich sił w organizacji różnych eventów – od konferencji naukowych, przez spotkania z ekspertami po imprezy integracyjne, które do dziś są jednym ze znaków rozpoznawczych Koła. (...) Każdy, kto kiedyś działał w jakimkolwiek kole naukowym wie, że wbrew pozorom nie zawsze jest to bułka z masłem, a zdobyte umiejętności procentują później w życiu prywatnym i zawodowym."

  • Imię i nazwisko: Paulina Szadkowska
  • Miejsce zamieszkania (miasto, kraj ): Kraków, Polska
  • Stanowisko: Senior Talent Sourcing Specialist w DNV
  • Ukończony kierunek studiów (na UJ): Amerykanistyka 

Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie ze studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim?

Bardzo dobrze wspominam 5 lat studiów w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, zarówno dzięki ciekawym, rozwijającym zajęciom jak i zaangażowanej kadrze i administracji. Wiem jednak, że moje doświadczenie nie byłoby takie samo, gdybym nie zaangażowała się w działalność Koła Naukowego Amerykanistyki (które wciąż prężnie działa). Bez KNA UJ nie miałabym okazji spróbować swoich sił w organizacji różnych eventów - od konferencji naukowych, przez spotkania z ekspertami po imprezy integracyjne, które do dziś są jednym ze znaków rozpoznawczych Koła. Współpracowałam ze wspaniałymi ludźmi, dzięki czemu udawało nam się osiągnąć zamierzone cele. Każdy, kto kiedyś działał w jakimkolwiek kole naukowym wie, że wbrew pozorom nie zawsze jest to bułka z masłem, a zdobyte umiejętności procentują później w życiu prywatnym i zawodowym.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera zawodowa? Jakie były w niej decydujące wydarzenia?

Moja pierwsza praca była związana z organizacją eventów i miałam ją zaledwie dwa tygodnie. Niedługo potem rozpoczęłam swoją przygodę ze światem korporacyjnym i zaczęłam pracę jako Learning Coordinator. Za początek mojej kariery zawodowej przyjmuję jednak moją pierwszą pracę w rekrutacji, którą zdobyłam 7 miesięcy później. Zostałam sourcerką w firmie świadczącej usługi rekrutacyjne i zajmuję się sourcingiem, czyli wyszukiwaniem i pozyskiwaniem potencjalnych pracowników. Ciężko mi wskazać jedno decydujące wydarzenie, które miało wpływ na moją karierę. Gdybym jednak musiała, to wybrałabym pewnie wiadomość z ofertą pracy na stanowisku Sourcer, którą mój (przyszły) kolega wysłał do mnie na LinkedInie. Bardzo możliwe, ze gdyby nie ta wiadomość, to nigdy nie zaczęłabym swojej przygody z rekrutacją.

Jak wykształcenie przyczyniło się do rozwoju Twojej kariery zawodowej?

Dzięki Kołu Naukowemu na pewno nauczyłam się współpracować z innymi i otworzyłam się na ludzi. Przez specyfikę moich studiów nauczyłam się lepiej rozumieć ludzi z odmiennych kulturowo miejsc, co jest bardzo przydatne w pracy w międzynarodowym środowisku. Poza tym, z każdym zadanym esejem wiązał się mniej lub bardziej dogłębny research, który był moją ulubioną częścią w tworzeniu takich zadań. Myślę, że to dzięki temu tak bardzo spodobał mi się sourcing, w którym research stanowi jeden z podstawowych elementów. Studiowanie amerykanistyki wiązało się też z tym, że cały czas korzystałam z języka angielskiego, który jest „językiem urzędowym” w większość dużych firm. Miałam do czynienia z językiem mówionym podczas zajęć anglojęzycznych, z których duża część była prowadzona przez native speakerów. Oprócz tego znaczna część tekstów, z których korzystaliśmy była po angielsku i chociaż był to w dużej mierze język naukowy, to wciąż bardzo przydatny. Dzięki temu nie było dla mnie większym problemem przestawienie się na pracę w zespołach anglojęzycznych czy przeprowadzanie rozmów o pracę w tym języku. Informacja o kierunku ukończonym przeze mnie była niewątpliwym atutem dla moich przyszłych pracodawców.

Opowiedz nam o swojej obecnej pracy. Co teraz robisz?

Obecnie pracuję w szeroko pojętej rekrutacji. Jestem sourcerką, więc zajmuję się wyszukiwaniem tzw. pasywnych kandydatów (w danej chwili nieposzukujących pracy) i zachęcaniem ich do zaaplikowania na dane stanowisko. Moim głównym narzędziem pracy jest LinkedIn, więc jeśli kiedykolwiek dostaliście na tym portalu wiadomość z ofertą pracą - jest bardzo możliwe, że wysłał ją sourcer czy sourcerka. W zakres moich obowiązków wchodzi też często przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, ale w głównej mierze „bawię się” w detektywa, szukam osób o bardzo sprecyzowanych kwalifikacjach i staram się ich przekonać do zaaplikowania. Sourcing to praca wymagająca umiejętności technicznych (których, w większości przypadków nabywa się będąc już na tym stanowisku), ale też umiejętności miękkich. Czasami łatwo jest znaleźć wspaniałego kandydata, a dużo trudniej jest przekonać go, że zmiana pracy będzie najlepszą decyzją w jego życiu. Jest to też stanowisko wymagające elastyczności, ponieważ bardzo często jedna osoba zajmuje się szukaniem specjalistów z zupełnie różnych dziedzin i o każdej z nich wypadałoby coś wiedzieć.

Jakie są teraz Twoje największe wyzwania?

Sourcer zawsze ma te same wyzwania – musi sprostać wymaganiom kandydatów, którzy oczekują więcej, niż mogę im zaoferować. Obecnie moim największym wyzwaniem jest zgłębienie nowej branży, czyli wyszukiwanie specjalistów z branży morskiej i energetycznej, co jest sporą zmianą po wcześniejszych 3 latach pracy w branży IT.

Jak wygląda życie i praca w mieście/kraju w którym mieszkasz?

Studiowałam i wciąż mieszkam w Krakowie, więc pod tym względem moje życie za bardzo się nie zmieniło. Przez 2 lata pracowałam w firmie z biurem w Krakowie, przed pandemią regularnie jeździłam do pracy i, tak jak wszystkich, dobijały mnie krakowskie poranne i popołudniowe korki. Podczas pandemii pracowałam z domu i dla mnie osobiście był to ogromny game changer, nie tylko ze względu na oszczędność czasu, ale także ze względu na polepszenie komfortu pracy i efektywności. Pandemia zdecydowanie odcisnęła swoje piętno na rynku pracy. Wciąż wielu pracodawców oferuje pracę w 100% zdalną albo w modelu hybrydowym. Ja sama jestem tego najlepszym przykładem, bo mieszkam i pracuję w Krakowie, a biuro w Gdyni odwiedzam sporadycznie. Chociaż dużo osób próbuje mnie przekonać, że w Trójmieście byłoby mi lepiej, to wciąż trzymam się Krakowa. Możliwości zawodowych jest jednak bardzo dużo i zdecydowanie nie trzeba się ograniczać do jednego miejsca.

Jaka jest Twoja definicja sukcesu?

Jest to rzecz oczywiście bardzo indywidualna. Dla mnie, pod względem zawodowym, to przede wszystkim praca z fajnymi ludźmi w firmie, która docenia pracowników, dba o nich (dużo firm kładzie teraz nacisk m.in na mental health czy work-life balance), inwestuje w ich rozwój i odpowiednio ich wynagradza.

Jakie masz porady/wskazówki dla obecnych studentów, którzy wkraczają na rynek pracy?

Z punktu widzenia kogoś pracującego w rekrutacji, powiedziałabym, że ważnym jest:

  • zainwestować w przejrzyste, profesjonalne CV – oryginalne, nie zawsze znaczy lepsze;
  • aplikować na stanowiska, które nas interesują, nawet jeśli nie spełnia się wszystkich wymagań z listy;
  • przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych - zrobić research o firmie i stanowisku;
  • nie udawać, że się zna na rzeczach, na których się nie zna – pewność siebie i przekonanie o swoich umiejętnościach to jedno, ale przecenianie swoich sił i naciąganie prawdy to drugie;
  • pamiętać o tym, ze rekruterzy i sourcerzy wbrew pozorom też mają wpływ na ostateczną decyzję o zatrudnieniu i są osobami, które dokonują pierwszego przesiewu kandydatów;
  • nie palić mostów, jeśli nie trzeba - jeśli nie odpowiada nam to, co zostało zaproponowane, odmówmy w sposób kulturalny, bo złe wrażenie może się za nami ciągnąć bardzo długo.

Jak wyobrażasz sobie współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego z absolwentami?

Oczekiwałabym przedstawiania studentom realiów rynku pracy, wsparcia na etapie poszukiwania pierwszej pracy (wskazówki/warsztaty tworzenia CV, pomoc w przygotowywaniu się do rozmów kwalifikacyjnych) i szkolenia z zakresu umiejętności miękkich.

Polecamy również
Historie Absolwentów: Damian Szot

Historie Absolwentów: Damian Szot

Zjazd Absolwentów UJ 14-15.09.2024. Spotkajmy się w Krakowie!

Zjazd Absolwentów UJ 14-15.09.2024. Spotkajmy się w Krakowie!

Historie absolwentów: Roman Husarski

Historie absolwentów: Roman Husarski

Historie absolwentów: Krzysztof Ptak

Historie absolwentów: Krzysztof Ptak