Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Link do LinkedIn

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Link do Facebooka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Historie Absolwentów: Katarzyna Olszówka

Historie Absolwentów: Katarzyna Olszówka

"Jestem pewna, że wykształcenie i wiedza zdobyta na studiach bardzo mocno wpłynęła na przebieg mojej kariery. Są jej fundamentem. Szeroka wiedza z zakresu psychologii, jaką udało mi się zdobyć w trakcie studiów wspiera moją pracę każdego dnia. Idąc o krok dalej, studia też nauczyły mnie ufać sobie, patrzeć krytycznie na to co słyszę i weryfikować to. Jest to lekcja, której człowiek nigdy nie zapomina."

Imię i nazwisko: Katarzyna Olszówka

Miejsce zamieszkania: Kraków, Polska

Stanowisko pracy: Talent & Organization Development Leader

Kierunek ukończony na Uniwersytecie Jagiellońskim: psychologia


Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie ze studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim?

Nie wiem, czy będę w stanie wskazać jedno konkretne. Na pewno bardzo ważnym momentem dla mnie była informacja, że zakwalifikowałam się na wymarzony kierunek. Do dziś pamiętam moment otwarcia listu - radość była naprawdę ogromna. Moje ówczesne największe marzenie zaczęło się spełniać. W pamięć też mocno zapadły mi słowa prof. Przemysława Bąbla na jednym z egzaminów . Profesor zawsze powtarzał, by nie zmieniać raz zaznaczonej odpowiedzi. Była to dla mnie duża lekcja, która w mojej interpretacji budowała wiarę we własną intuicję. Bardzo cennym dla mnie wspomnieniem jest też ostatni egzamin przed obroną pracy magisterskiej. Z jednej strony szłam na niego z ogromną radością, bo był tym ostatnim po pięciu latach różnych maratonów sesyjnych, a z drugiej ze smutkiem, że ta przygoda się już kończy. Był to egzamin ustny, a takich miałam bardzo niewiele w trakcie tych pięciu lat. On również pokazał mi bardzo ważną rzecz - często te proste odpowiedzi są najlepsze. Mimo, że wydają się nam "za proste". Jak się później okazało, koniec studiów był początkiem spełniania kolejnych marzeń i realizacji kolejnych celów związanych z psychologią.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera zawodowa? Jakie były w niej decydujące wydarzenia?

Karierę zawodową rozpoczęłam dość wcześnie. Praktycznie od samego początku studiów miałam ambicje, by dość szybko stać się osobą niezależną i żyjącą na własny rachunek. Zaczęłam jak większość studentów - od pracy dorywczej w galeriach handlowych. Pierwszym przełomowym momentem dla mnie było poznanie specyfiki pracy działów HR w jednej z polskich firm. Rozpoczynałam tam pracę jako recepcjonistka. Następnie zdobyłam pierwsze doświadczenia właśnie z dziedziny HR-owej. Pokazały mi one, że to całkiem fajna sprawa i być może jakiś pomysł na przyszłość, mimo, że w ogóle wcześniej nie brałam tego pod uwagę. Drugim przełomowym momentem w mojej karierze było poznanie założycielki akademii kształtującej liderów w branży beauty podczas kursu coachingu, który również realizowałam podczas studiów. Obie byłyśmy uczestniczkami tego kursu. Ta znajomość przerodziła się w bardzo efektywną współpracę. Zostałam trenerem we wspomnianej akademii. Tam zdobywam i rozwijam swoje umiejętności i kompetencje trenerskie. Trzecim decydującym wydarzeniem było podjęcie pracy w firmie, w której obecnie pracuję. Początkowo miała być to "praca na chwilę, do końca studiów, a potem się zobaczy" 😊 tymczasem trafiłam na osoby, które mocno uwierzyły w mój potencjał i w dwa lata zamieniłam się z juniora w lidera całego zespołu.

Jak wykształcenie przyczyniło się do rozwoju Twojej kariery zawodowej?

Jestem pewna, że wykształcenie i wiedza zdobyta na studiach bardzo mocno wpłynęła na przebieg mojej kariery. Są jej fundamentem. Szeroka wiedza z zakresu psychologii, jaką udało mi się zdobyć w trakcie studiów wspiera moją pracę każdego dnia. Idąc o krok dalej, studia też nauczyły mnie ufać sobie, patrzeć krytycznie na to co słyszę i weryfikować to. Jest to lekcja, której człowiek nigdy nie zapomina.

Opowiedz nam o swojej obecnej pracy. Co teraz robisz?

Obecnie mam przyjemność czuwać nad działaniem zespołu dbającego o rozwój pracowników w firmie IT zatrudniającej ponad 700 osób. Wszystko, co robimy razem z zespołem, ma na celu wzmacnianie kompetencji naszych koleżanek i kolegów, dbanie o ich codzienną satysfakcję z pracy. Wdrażamy też rozwiązania budujące zaangażowanie i wspierające well-being, co w dzisiejszej rzeczywistości ma kluczowe znaczenie. Prócz koordynowania prac naszego zespołu, prowadzę również szkolenia zarówno dla kadry menedżerskiej z zakresu kompetencji miękkich, a także doradzam i wspieram naszych menedżerów w tematach związanych z zarządzaniem ludźmi.

Jakie są teraz Twoje największe wyzwania?

Moim największym wyzwaniem, jest chyba walka z własnymi przekonaniami 😊. Zwłaszcza praca nad tym, by cały czas pamiętać, że mimo młodego wieku i stosunkowo krótkiego stażu pracy wnoszę naprawdę dużą wartość z której wieloletni, doświadczeni menedżerowie mogą korzystać, by również wzmacniać swój warsztat pracy. Wyzwania też przynosi sytuacja, w jakiej się znajdujemy. Będąc w biurze i widząc się z wszystkimi na co dzień, łatwiej było dostrzegać te problemy, o których boimy się mówić czy z jakiś względów nie chcemy mówić, a mają duże znaczenie dla naszej pracy. Praca zdalna to bardzo utrudnia i tym samym wymaga jeszcze większej wrażliwości na otoczenie. Na szczęście, elastyczność i bycie w stałym kontakcie przychodzą tu na pomoc 😊

Jak wygląda życie i praca w mieście/kraju w którym mieszkasz?

Myślę, że Kraków dla wielu studentów jest dobrze znany. Praca na pewno jest mocno dynamiczna i uczy organizacji czasu. Zwłaszcza, jeśli lubimy mieć wypełniony grafik po brzegi 😊 Sam Kraków uczy, jak ważna jest umiejętność przewidywania - choćby tego, czy uda nam się dotrzeć na spotkanie na czas i czy przypadkiem nie lepiej wybrać innej formy transportu niż założyliśmy ;)

Jaka jest Twoja definicja sukcesu?

Sukces dla mnie to życie w zgodzie ze sobą i podążanie ścieżką, która prowadzi nas do realizacji naszych marzeń. To też wiara w siebie i w swoje kompetencje. To również pokonywanie własnych lęków, które często powodują, że rezygnujemy z kolejnych wyzwań. I najważniejsze - sukces dla mnie to umiejętność uczenia się na błędach i wyciąganie wniosków z niepowodzeń w taki sposób, by w przyszłości nie popełniać tych samych błędów.

Jakie masz porady/wskazówki dla obecnych studentów, którzy wkraczają na rynek pracy?

Wierzcie w siebie i szukajcie takiej pracy, która będzie Was cieszyła. Wykorzystajcie czas studiów na poznanie różnych miejsc pracy. Korzystajcie z możliwości odbycia praktyk, staży, wolontariatów czy pracy dorywczej. Warto zainwestować swój czas na studiach, by po odebraniu dyplomu podążać drogą, którą najbardziej czujemy. Zobaczcie, co Wam się podoba, a czego wolicie unikać. Eksperymentujcie, ale z głową 😊

Jak wyobrażasz sobie współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego z absolwentami?

Kluczowe dla mnie jest bycie w kontakcie, by przede wszystkim pokazywać naszym kolegom i koleżankom, którzy jeszcze studiują, jakie mają możliwości. Pokazywać też historie absolwentów, które mogą zainspirować do działania. Które pokażą, czego możemy się spodziewać po zakończeniu studiów z różnych perspektyw. A przede wszystkim pokazywać, że zaczynaliśmy tak samo jak oni: spotykaliśmy się z podobnymi problemami, pokonywaliśmy te same trudności, przeżywaliśmy te same radości, które zaprowadziły nas tu, gdzie jesteśmy 😊. Absolwenci mogą być dużym wsparciem dla młodszych kolegów i koleżanek, mogą pomóc oswajać to co nieznane i budować wiarę w siebie 😊

Polecamy również
Zjazd Absolwentów UJ 14-15.09.2024. Spotkajmy się w Krakowie!

Zjazd Absolwentów UJ 14-15.09.2024. Spotkajmy się w Krakowie!

Ukończyłeś/aś kierunek związany z finansami? Plastic Omnium rekrutuje do International Finance Graduate Program!

Ukończyłeś/aś kierunek związany z finansami? Plastic Omnium rekrutuje do International Finance Graduate Program!

Webinar dedykowany absolwentom i absolwentkom UJ: `Communication skills. How they can help you succeed`

Webinar dedykowany absolwentom i absolwentkom UJ: `Communication skills. How they can help you succeed`

Otwarty nabór na staż naukowy w Joint Research Centre (Komisja Europejska)

Otwarty nabór na staż naukowy w Joint Research Centre (Komisja Europejska)