Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obserwuj nas w serwisie LinkedIn

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Historie Absolwentów: Izabela Wilkosz

Historie Absolwentów: Izabela Wilkosz

„Gromadźcie różnorakie umiejętności, nie ograniczajcie się do jednej dyscypliny. Nigdy nie wiadomo, co Wam się w przyszłości przyda, ponieważ rynek pracy wymaga od Was dużej elastyczności i adaptacji do zmian. Bądźcie otwarci na naukę przez całe życie. I miejcie odwagę mierzyć wysoko.”

Imię i nazwisko: Izabela Wilkosz

Miejsce zamieszkania: Bamberg, Niemcy

Stanowisko pracy: Chief Social Officer

Kierunek ukończony na UJ: latynoamerykanistyka


Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie ze studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim?

Wykłady dr Marzeny Chrobak o kulturach prekolumbijskich - to dzięki nim i wsparciu Pani Doktor odkryłam w sobie tę pasję, która zaowocowała wiele lat później doktoratem na temat Azteków
i seminariami ze studentami. Wykłady były fascynujące, poprowadzone z niezwykłym zaangażowaniem i wtedy właśnie stwierdziłam, że chcę pracować naukowo i zawodowo zajmować się Ameryką Łacińską.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera zawodowa? Jakie były w niej decydujące wydarzenia?

Po studiach doktoranckich (Studia Prekolumbijskie i Antropologia Kultury) na Freie Universität
w Berlinie przeprowadziłam się do Bawarii i przez długi czas poszukiwałam pracy. Moje umiejętności nie przekładały się na tamtejszy rynek. Sytuacja zmieniła się, kiedy przystąpiłam do międzynarodowej sieci polonijnej skupiającej ekspertów w rożnych dziedzinach - miałam tam okazję poznać wykształconych Polaków żyjących w Niemczech i dzięki tym kontaktom dostałam wkrótce pracę jako Project Manager w branży IT.

Jak wykształcenie przyczyniło się do rozwoju Twojej kariery zawodowej?

Moje studia nie mają paradoksalnie nic wspólnego z tym, co robię obecnie zawodowo. Czas studiów był dla mnie okresem rozwijania pasji i poszerzania horyzontów, gromadzenia wiedzy, ale moja specjalizacja jest niezwykle wąska. Musiałam szybko się "przebranżowić", ponieważ w Niemczech nie miałam szansy na stałą posadę na uniwersytecie ani na stabilizację finansową.

Opowiedz nam o swojej obecnej pracy. Co teraz robisz?

Jestem specjalistką do spraw komunikacji i mediów społecznościowych w firmie IT z siedzibą w Monachium. W dużym skrócie: mam za zadanie opowiadać, czym się zajmujemy, gdzie można nas spotkać i nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami. Prowadzę też szkolenia w zakresie mediów społecznościowych dla małych przedsiębiorstw oraz nauczycieli. Staram się też w miarę możliwości czasowych wykładać historię kultur prekolumbijskich na wydziale archeologii Uniwersytetu w Bambergu - kocham uczyć i opowiadać o mojej pasji!

Jakie są teraz Twoje największe wyzwania?

Media społecznościowe charakteryzują się wielkim tempem zmian i dynamiką. Trzeba inwestować sporo czasu i wysiłku w to, żeby być na bieżąco.

Jak wygląda życie i praca w mieście/kraju w którym mieszkasz?

Niemcy to zamożny i stabilny politycznie kraj. Mieszkam w Bambergu, który znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To piękne i bardzo zielone miasto. Pracuję zdalnie dla firmy
w Monachium; od czasu do czasu wpadam tam osobiście, żeby odbyć spotkania i spędzić czas z koleżankami i kolegami z pracy. Bardzo cenię sobie tę swobodę i równowagę między życiem osobistym a zawodowym.

Jaka jest Twoja definicja sukcesu?

Właśnie ta równowaga. Poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy oraz szacunek, zaufanie i uznanie kolegów i koleżanek. Autentycznie lubię ludzi, z którymi pracuję i mam pełną swobodę w ustalaniu zakresu moich obowiązków, cieszę się pełnym zaufaniem moich szefów.

Jakie masz porady/wskazówki dla obecnych studentów, którzy wkraczają na rynek pracy?

Gromadźcie różnorakie umiejętności, nie ograniczajcie się do jednej dyscypliny. Nigdy nie wiadomo, co Wam się w przyszłości przyda, ponieważ rynek pracy wymaga od Was dużej elastyczności i adaptacji do zmian. Bądźcie otwarci na naukę przez całe życie. I miejcie odwagę mierzyć wysoko.

Jak wyobrażasz sobie współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego z absolwentami?

Jako dzielenie się kontaktami i umiejętnościami absolwentów ze studentami, którzy wkrótce będą wkraczali na rynek pracy.

Polecamy również
Historie Absolwentów: Tomasz Ćwiąkała
Historie Absolwentów: Tomasz Ćwiąkała
Historie Absolwentów: Joanna Kołak
Historie Absolwentów: Joanna Kołak
Historie Absolwentów: Marcin Szcześniak
Historie Absolwentów: Marcin Szcześniak
Historie Absolwentów: Michał Matuszewski
Historie Absolwentów: Michał Matuszewski