Historie Absolwentów: Sebastian Błaszkiewicz

"Oczywiście obecna sytuacja związana z pandemią dużo zmieniła także w obszarze moich wyzwań. W pierwszym okresie staraliśmy się wszyscy zabezpieczyć firmę, pracowników. Teraz postrzegamy tą sytuację także jako szansę rozwoju wynikającą z szybkiego przyspieszenia transformacji cyfrowej oraz rynku e-commerce.(...)"

Imię i nazwisko: Sebastian Błaszkiewicz

Miejsce zamieszkania: Kraków, Polska

Stanowisko pracy: Dyrektor Sprzedaży w firmie zajmującej się transformacją cyfrową (Unity Group)

Ukończony kierunek: Chemia

Mroczne, totalnie oldschoolowe korytarze i laboratoria dawnego Wydziału Chemii na ulicy Ingardena. Budynek ten miał swój niepowtarzalny klimat. Z wielką nostalgią wracam do tych czasów.

Na trzecim roku studiów na wydziale chemii postanowiłem zrobić dodatkowy kurs z zarządzania. Na piątym roku studiów dziennych znalazłem pierwszą pracę, aby po zakończeniu studiów wejść na rynek pracy już z jakimś doświadczeniem. Zacząłem pracę w małej, dwuosobowej agencji interaktywnej. To były czasy początku biznesów internetowych. Przez pierwszy semestr ostatniego roku studiów, kiedy prowadziłem badania naukowe do pracy magisterskiej mój dzień wyglądał następująco: jeden tydzień: 8-14 uczelnia a potem 15-21 praca, drugi tydzień na odwrót - rano praca a po południu uczelnia. W drugim semestrze skupiłem się tylko na pisaniu pracy magisterskiej i pracy w firmie. Po zakończeniu studiów i przepracowaniu w agencji interaktywnej jednego roku postanowiłem zmienić pracę, aby móc się rozwijać. Dzięki zdobytemu już doświadczeniu nie miałem z tym problemu i zacząłem pracę w Agorze (stacjach radiowych). Po przepracowaniu tam 4 lat zostałem z powrotem ściągnięty do tej już kilkunastoosobowej agencji interaktywnej z zadaniem zbudowania działu sprzedaży i. 1 października minęło mi 13 lat w tej firmie :)

W mojej opinii studia na kierunkach ścisłych dają ogromną wartość w biznesie. Bardzo doceniam to, że wymagano od nas dogłębnego, często wielowymiarowego zrozumienia problemu i szukania rozwiązania a nie wykucia czegoś "na blachę". Uważam, że studia nauczyły mnie myśleć, analizować a także sprawnie poruszać się gąszczu danych.

Zdjęcie absolwenta z psami w biurze

Jako dyrektor sprzedaży współpracuję z wieloma osobami zaangażowanymi w kontakty i relacje z Klientami. Dbam o jakość procesu sprzedaży, dostarczanie Klientom oczekiwanych wartości i rozwiązywanie ich problemów. Ponadto rozwijam ofertę firmy. Angażuje się w różne inicjatywy mające na celu rozwój rynku, edukację - przez kilka lat byłem wykładowcą na jednej z krakowskich uczelni na kierunku związanym z Internetem.

Oczywiście obecna sytuacja związana z pandemią dużo zmieniła także w obszarze moich wyzwań. W pierwszym okresie staraliśmy się wszyscy zabezpieczyć firmę, pracowników. Teraz postrzegamy tą sytuację także jako szansę rozwoju wynikającą z szybkiego przyspieszenia transformacji cyfrowej oraz rynku e-commerce. Praca 12 lat w jednej firmie, na tym samym stanowisku wiążę się także z tym, że jednym ze stałych i kluczowych wyzwań jest ciągłe poszukiwania nowych wyzwań :) Obszarów, zadań które dają paliwo. Bardzo doceniam to, że pracuję w firmie, która mimo, że jest już dość duża (powyżej 250 osób) to nie jest korporacją. Uważam, że to świetne miejsca do stabilnego rozwoju, ale także i przekazywania swojej wiedzy innym - także osobom dopiero co wkraczającym na rynek pracy.

Jak wygląda życie i praca w mieście/kraju, w którym mieszkasz?

Kilka lat temu wyprowadziłem się z Krakowa na jego obrzeża (kilkanaście kilometrów dalej). Mieszkam w małym domu z ogrodem, otoczony jeszcze w miarę dzikimi terenami. Idealne miejsce dla moich trzech psów :) W trakcie pracy z domu, kiedy mam telekonferencję współpracownicy często śmieją się z piejących dookoła domu kogutów. Biuro mam w Krakowie. Z podziwem obserwuję rozwój tego miasta, ilość poważnych pracodawców, którzy pojawili się, ale także i małych firm, które powstają. Wielkim wyzwaniem pozostaje infrastruktura - w szczególności transport miejski i podmiejski.

Rób to co lubisz, otaczaj się ludźmi, których szanujesz i którzy szanują Ciebie. Miej czas na pracę, odpoczynek i własne zainteresowania. Niesamowicie cieszy mnie to, że grono moich najbliższych przyjaciół stanowią osoby poznane na studiach. Stanowimy grupę przyjaciół mających kontakt ze sobą codziennie, mogących liczyć na siebie, wspólnie spędzających urlopy.

Na początku kariery zawodowej warto zainwestować swój czas w zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia. Zachęcam do korzystania z programów stażowych, możliwości jakie daje uczelnia. Wiele firm chętnie przyjmuje takie osoby inwestując czas i pieniądze i licząc, że taka osoba zasili jej szeregi.

Przypuszczam, że podobnie jak ja, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego z chęcią dzieliliby się swoją wiedzą poprzez spotkania mentorskie. Warto pomyśleć o regularnych spotkaniach (np. online) z absolwentami, którzy mogliby opowiedzieć o tym co z ich perspektywy jest istotne na rynku pracy, ale także i o specyfice poszczególnych zawodów i branż.