Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obserwuj nas w serwisie LinkedIn

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logo Facebook

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Historie Absolwentów: Karol Głogowiecki

Historie Absolwentów: Karol Głogowiecki

"Wraz z postępującą informatyzacją, potrzebnych jest coraz więcej umiejętności technicznych do obsługi systemów i to w bardzo różnych branżach. Można powiedzieć, że jeśli sam nie zainteresujesz się branżą IT, to branża IT prędzej czy później zainteresuje się Tobą.(...)"

Imię i nazwisko: Karol Głogowiecki

Miejsce zamieszkania: Barcelona, Hiszpania

Stanowisko pracy: Kierownik projektu w firmie konsultingowej

Ukończony kierunek: Kulturoznawstwo, spec. Amerykanistyka


Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie ze studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim?

Miałem bardzo duże szczęście do kolegów i koleżanek z roku. Były to osoby zafascynowane tematyką studiów, co sprawiało, że często dyskusje rozpoczęte podczas zajęć kontynuowaliśmy na przerwach. Spędzaliśmy również czas wspólnie po wykładach, bo była to po prostu grupa mega fajnych osób. Bardzo miło wspominam np. imprezę z okazji Dnia św. Patryka albo Noc wyborczą 2012, podczas której podzieliliśmy się na obozy wspierające Baracka Obamę i Mitta Romneya.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera zawodowa? Jakie były w niej decydujące wydarzenia?

Podczas studiów bardzo aktywnie działałem w organizacji studenckiej, a także pracowałem w turystyce. Pierwszą pracę na pełny etat rozpocząłem na 5. roku studiów dla międzynarodowej korporacji w dziale płac. Nie było to do końca to, czego szukałem, więc zdecydowałem się wykorzystać ostatnie wakacje ze statusem studenta i spełnić swoje marzenia wyjeżdżając na program „Work & Travel” do Parku Narodowego Yellowstone. W trakcie tego wyjazdu przeżyłem mnóstwo niesamowitych chwil i poznałem wspaniałych ludzi.

Po powrocie ze Stanów za namową kolegi zaaplikowałem na międzynarodowy program Global Trainee w firmie ABB. Mimo braku studiów kierunkowych i doświadczenia w branży IT, firma dała mi szansę biorąc pod uwagę moje wyjazdy międzynarodowe i działalność w organizacji studenckiej. W ramach programu Global Trainee pracowałem nad projektem w Szwajcarii przez 6 miesięcy, a także miałem ponownie okazję wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i pracy przez rok jako kierownik projektu w oddziale firmy w Atlancie.

Zdjęcie przedstawia absolwenta na tle jeziora.

Zdjęcie ze zbiorów własnych absolwenta

Jak wykształcenie przyczyniło się do rozwoju Twojej kariery zawodowej?

Uważam, że studia pozwoliły mi rozwinąć się nie tylko w obszarze zawodowym, ale może przede wszystkim osobowościowym. Oczywiście wiedza na temat Stanów Zjednoczonych pomogła mi lepiej odnaleźć się podczas wyjazdów do USA oraz w nawiązywaniu relacji z Amerykanami. Natomiast zajęcia związane z kulturoznawstwem pozwoliły mi zrozumieć pewne mechanizmy funkcjonujące w społeczeństwie i uwrażliwić na inne kultury. Jest to bardzo ważne w pracy w międzynarodowym środowisku.

Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych tworzą wspaniali wykładowcy, mający olbrzymią wiedzę i potrafiący przekazać ją w bardzo interesujący sposób. Bardzo zapadło mi w pamięć seminarium z profesorem Radosławem Rybkowskim. Podczas jednego ze spotkań rozłożył on na czynniki pierwsze pracę, którą napisałem powołując się na informacje z książki przywiezionej ze Stanów Zjednoczonych. Tezy w niej zawarte okazały się dosyć kontrowersyjne. Profesor pozwolił mi zrozumieć, że zawsze trzeba podchodzić krytycznie do źródeł, z których korzystamy. Jest to szczególnie ważne teraz, w dobie wszechogarniających „fake newsów”.

Zdjęcie przedstawia absolwenta na tle natury.

Zdjęcie ze zbiorów własnych absolwenta

Opowiedz nam o swojej obecnej pracy. Co teraz robisz?

Pracuję w firmie konsultingowej jako kierownik projektów. Obecnie prowadzę zespół dla wiodącej firmy w branży optycznej. Zajmujemy się projektami związanymi z systemem Salesforce, służącym do zarządzania sprzedażą i relacjami z klientem. Wspieramy także kampanie marketingowe online i rozwój stron internetowych firmy dla krajów Europy i Bliskiego Wschodu. W związku z tym większość pracy jest zdalna i na codzień współpracuję z osobami zlokalizowanymi w różnych miejscach na świecie.

Jakie są teraz Twoje największe wyzwania?

Przeprowadziłem się do Hiszpanii prawie rok temu. Życie w nowym kraju wiążę się z wieloma wyzwaniami, ale dla mnie najważniejszym na pewno jest nauka hiszpańskiego. Staram się wykorzystywać w praktyce wiedzę zdobywaną w szkole językowej i jak najwięcej rozmawiać. Zaczynałem praktycznie od zera, ale jestem już w stanie w miarę komunikatywnie posługiwać się tym językiem w codziennych sytuacjach.

Branża IT jest bardzo dynamiczna i mimo, że nie pracuję na stricte technicznym stanowisku, to staram się również na bieżąco rozwijać kompetencje technologiczne.

Jak wygląda życie i praca w Barcelonie?

Pracuję w międzynarodowym środowisku, więc kultura organizacji na pewno różni się od hiszpańskiej. Ma to też swoje plusy, ponieważ w pracy mam kontakt z ludźmi z dosłownie wszystkich stron świata, dzięki czemu poznaje nie tylko kulturę hiszpańską. W biurze oprócz Hiszpanów mamy osoby z Włoch, Indii, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej, Wielkiej Brytanii, Izraela i wielu innych krajów.

Uważam, że Barcelona jak i sama Katalonia to świetne miejsca do życia. Piękna pogoda, dużo słońca, a przede wszystkim bliskość gór i morza czyni ten region wyjątkowym. W ciągu jednego dnia możemy się wybrać na górski szlak i zrelaksować na plaży.

Jest to kosmopolityczne miasto, w którym przenika się wiele kultur. Dzięki temu ludzie są bardzo otwarci, możemy również znaleźć restauracje z autentyczną kuchnią z wielu zakątków świata. Praktycznie w każdy weekend mieszkańcy Barcelony znajdują inny powód do świętowania i co chwila odbywają się jakieś festiwale, koncerty na świeżym powietrzu.

Zdjęcie przedstawia absolwenta w Barcelonie.

Zdjęcie ze zbiorów własnych absolwenta

Jaka jest Twoja definicja sukcesu?

Uważam, że największym sukcesem jest osobiste poczucie szczęścia i zrównoważony rozwój we wszystkich obszarach życia - dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, zdrowie, satysfakcja z życia zawodowego, rozwijanie swoich pasji, zdobywanie wiedzy i umiejętności z różnych obszarów.

Jakie masz porady/wskazówki dla obecnych studentów, którzy wkraczają na rynek pracy?

Nawet dla studentów kierunków humanistycznych polecałbym wzięcie pod uwagę branży IT jako potencjalną ścieżkę kariery. Wraz z postępującą informatyzacją, potrzebnych jest coraz więcej umiejętności technicznych do obsługi systemów i to w bardzo różnych branżach. Można powiedzieć, że jeśli sam nie zainteresujesz się branżą IT, to branża IT prędzej czy później zainteresuje się Tobą.

Polecam również rozwijanie wiedzy związanej z procesem rekrutacyjnym. Chodzenie na rozmowy, doskonalenie CV, poznawanie mechanizmów rządzących rekrutacją. Możemy mieć odpowiednie doświadczenie i umiejętności na dane stanowisko, ale zostać odrzuconym ze względu na niechlujne CV lub złe wrażenie zrobione na rozmowie rekrutacyjnej.

Kluczowa jest przede wszystkim otwartość na ciągłe zmiany i inwestowanie w rozwój umiejętności interdyscyplinarnych – kompetencji miękkich i komunikacji, a także nauka języków. Cytując słynnego inwestora Warrena Buffetta „Najlepszą inwestycją jakiej możesz dokonać, jest inwestycja w siebie”. Pieniądze i pracę można w każdej chwili stracić, natomiast posiadając konkretny bagaż wiedzy i umiejętności nie będziemy mieli problemu z ich odzyskaniem.

Jak wyobrażasz sobie współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego z absolwentami?

Uniwersytet Jagielloński ma wielu wybitnych absolwentów pracujących w różnych branżach praktycznie na całym świecie. Jest to olbrzymi potencjał, który można wykorzystać poprzez tworzenie programów mentoringowych, sieci kontaktów między absolwentami, a także dawanie możliwości przekazywania praktycznej wiedzy studentom w ramach gościnnych wykładów i szkoleń.

Polecamy również
Ukończyłeś/aś kierunek związany z finansami? Plastic Omnium rekrutuje do International Finance Graduate Program!

Ukończyłeś/aś kierunek związany z finansami? Plastic Omnium rekrutuje do International Finance Graduate Program!

Webinar dedykowany absolwentom i absolwentkom UJ: `Communication skills. How they can help you succeed`

Webinar dedykowany absolwentom i absolwentkom UJ: `Communication skills. How they can help you succeed`

Otwarty nabór na staż naukowy w Joint Research Centre (Komisja Europejska)

Otwarty nabór na staż naukowy w Joint Research Centre (Komisja Europejska)

Otwarty nabór na staż naukowy w Joint Research Centre (Komisja Europejska)

Otwarty nabór na staż naukowy w Joint Research Centre (Komisja Europejska)