Alumni UJ – spotkanie z absolwentami

Budowanie i poszerzanie współpracy z absolwentami to jeden z priorytetów Biura Karier UJ. W przeddzień Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego miało miejsce wydarzenie, które chcielibyśmy na stałe wpisać do kalendarza. 9 absolwentów wzięło udział w spotkaniu z przedstawicielami Uniwersytetu. Spotkanie to było kulminacyjnym punktem wspólnych działań przy realizacji finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej Projektu Alumni UJ Program rozwoju współpracy z absolwentami zagranicznymi Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w Krakowie, jednak w związku z ogólnoświatową pandemią odbyło się online, podobnie jak szkolenia, które prowadzili nasi absolwenci. Każdy z nich w ramach realizowanego przez siebie cyklu zajęć dla studentów UJ przygotował trzy godzinne spotkania, w czasie których omawiane były zagadnienia związane ze współczesnym rynkiem pracy, budowaniem własnego wizerunku, budowaniem ścieżki kariery. Słowem, poruszano tematy niezwykle istotne dla młodych ludzi rozpoczynających dopiero życie zawodowe.

Dr Wojciech Bobela prezentował alternatywne ścieżki rozwoju dla studentów kierunków przyrodniczych. Dr Ewa Burwicz – Galerne opowiadała, jak zbudować swoją markę w świecie nauki. O tym, kim jest konsultant międzynarodowy i jak nim zostać mówił Wojciech Busz. Hiszpański rynek pracy poznaliśmy dzięki dr Annie Dulskiej. W świat kreatywności wprowadziła nas Iwona Fluda. Dr Katarzyna Kita – Tokarczyk wyjaśniała, jak wyróżnić się na rynku pracy. Profesor Mariusz Kozik zaprezentował możliwości rozwoju kariery dla chemików w USA. Dr hab. Adam Slabon wyjaśniał uczestnikom jak zaplanować karierę naukową. Patrycja Szadkowska przedstawiła kwestie związane ze współpracą Unii Europejskiej z państwami rozwijającymi się.

W spotkaniu, obok naszych absolwentów, wzięli udział: Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Armen Edigarian, dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki Piotr Szumliński, wicedyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki Tadeusz Dębowski, kierownik Biura Karier Agnieszka Dudziak oraz realizujący Projekt Halina Czubała i Piotr Rapciak.

Oficjalne podziękowanie za udział w Projekcie złożył Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Armen Edigarian.

Później był czas na podzielenie się refleksjami dotyczącymi Projektu i jego realizacji. W czasie dyskusji pojawiło się wiele cennych uwag, które z pewnością zostaną wykorzystane w kolejnych projektach. A takowe z pewnością będą, gdyż potrzebę organizowania podobnych wydarzeń podkreślali wszyscy uczestnicy spotkania.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział i pomagali w realizacji Projektu. Mamy nadzieję, że jest to kolejny krok do budowy trwałej współpracy z absolwentami naszej Uczelni.

Piotr Rapciak