Historie Absolwentów: Jan Jakub Grabowski

"Wykształcenie historyczne, a przy tym zainteresowania badawcze dotykające problematyki Krakowa spowodowały, że z dużą swobodą przygotowywałem się merytorycznie do każdej wycieczki, mogąc przy okazji zaskoczyć odbiorców ciekawymi, często niedostępnymi w książkach informacjami. Kilkuletnia praktyka dała mi z kolei tak duże doświadczenie w pracy z ludźmi, że z łatwością przyszło mi realizowanie się w kolejnej pracy, mianowicie prowadzeniu kanału edukacyjno-historycznego "Okupowana Polska" na platformie YouTube."

Imię i nazwisko: Jan Jakub Grabowski

Miejsce zamieszkania: Kraków, Polska

Stanowisko pracy: Przewodnik po Krakowie, Prowadzący kanał Okupowana Polska na platformie Youtube, starszy referent w Instytucie Historii UJ

Kierunek ukończony na UJ: historia

Przede wszystkim samo pojawienie się w jego murach, a mówiąc ściśle - w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsze ćwiczenia, wykłady, poszukiwanie, a następnie czytanie lektur… Są to chyba najcieplejsze wspomnienia. A gdy dodam do tego piękną jesień, jaką mieliśmy w 2013 roku, to dusza historyka się uaktywnia, a chęć przeniesienia się w czasie jest bardzo silna! Do tego pragnę uwzględnić stopniowe poznawanie specyfiki pracy historyka i zwrócenie uwagi na to, jak bardzo (na korzyść!) różni się ona od wyobrażeń licealnych. Do tego dodałbym stale zwiększającą się fascynację historią Krakowa, co doskonale korespondowało z zainteresowaniami badawczymi.

Poprzez różne kursy, praktyki i staże poznałem szereg krakowskich instytucji kultury, sztuki i nauki. Od samego początku chciałem z nimi współpracować, choć ciężko było się zdecydować na jedną konkretną placówkę. Zostałem więc przewodnikiem, gdzie specyfika pracy pozwala na kontakt z każdą tego typu instytucją. Ukończyłem kurs, zdałem egzamin federacyjny, a następnie realizowałem tę profesję - nawiasem mówiąc jedną z wielu, które posiadam.

Wykształcenie historyczne, a przy tym zainteresowania badawcze dotykające problematyki Krakowa spowodowały, że z dużą swobodą przygotowywałem się merytorycznie do każdej wycieczki, mogąc przy okazji zaskoczyć odbiorców ciekawymi, często niedostępnymi w książkach informacjami. Kilkuletnia praktyka dała mi z kolei tak duże doświadczenie w pracy z ludźmi, że z łatwością przyszło mi realizowanie się w kolejnej pracy, mianowicie prowadzeniu kanału edukacyjno-historycznego "Okupowana Polska" na platformie YouTube.

Ze względu na pandemię praca przewodnika zeszła na plan dalszy i od pewnego czasu traktuje ją jedynie jako hobby. Aktualnie jestem zatrudniony na stanowisku starszego referenta w Instytucie Historii i zajmuję się kwestiami dofinansowań, grantów, konferencji naukowych i publikacji. Dzięki temu poznaję i uczestniczę w pracy Instytutu "od kuchni", co jest niezwykle interesujące i daje nowe spojrzenie na działalność uczelni. Równolegle do tych obowiązków prowadzę kanał "Okupowana Polska", w którym przybliżamy odbiorcom realia II wojny światowej. Realizujemy filmy dotyczące historii pojedynczych ludzi, ważnych miejsc i wydarzeń. Prowadzimy również cykl recenzencki, w którym przedstawiamy interesujące książki związane z historią XX wieku, jak i również cykl na swój sposób bardzo oryginalny - mianowicie "Codzienne sprawy w niezwykłym czasie", za sprawą którego przywołujemy realia życia codziennego podczas niemieckiej okupacji.

Największym wyzwaniem jest ciągłe rozwijanie kanału, sprawianie, aby tworzone przez nas treści były na coraz wyższym poziomie merytorycznym i technicznym. Prywatnie zdradzę też, że przygotowuję się do rozpoczęcia doktoratu, który niewątpliwie zwiększy moje kompetencje - zarówno pod względem naukowym, jak i edukacyjnym.

Jak wygląda życie i praca w mieście/kraju w którym mieszkasz?

Moje życie oraz praca, a przy tym pasje i zainteresowania, są integralnie związane z Krakowem. Choć uwielbiam podróże i jest sporo polskich miast, które cieszą się moją sympatią, to jednak "extra Cracoviam non est vita – poza Krakowem nie ma życia" i nie wyobrażam sobie, abym miał go opuścić na dłuższy czas. Każda moja aktywność jest związana z tym miastem - jestem zatrudniony w Instytucie Historii, oprowadzam wycieczki po mieście, a większa część odcinków na naszym kanale (który przedtem nosił zresztą nazwę Okupowany Kraków) jest poświęcona stolicy Małopolski.

Jeśli budzisz się z chęcią kontynowania spraw z dnia poprzedniego - osiągnąłeś sukces.

Przede wszystkim muszą znaleźć na siebie pomysł i jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało - nikt za nikogo nie będzie się realizował. Musimy przed samymi sobą jasno określić nasze plany, pragnienia i cele, a następnie starać się je realizować oraz szukać osób, które nam w tym pomogą.

Choć uważam, że jest ona na dobrym poziomie, to bez wątpienia dodałbym - szczególnie dla studentów kierunków humanistycznych - jakieś formy kontaktu z instytucjami, w których mogą pracować po zakończeniu nauki. Niestety tego zawsze brakowało, a każdy, choćby najmniejszy kontakt z ewentualnym pracodawcą jest bardzo cenny i może przybliżyć nas do uzyskania upragnionej pracy.

Historie absolwentów: Marcin Muraszew

Historie absolwentów: Agnieszka Grzechynka (Idzik)