Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Link do LinkedIn

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Link do Facebooka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Historie Absolwentów: Maria Styrna

Historie Absolwentów: Maria Styrna

"Bardzo ważna jest wiara w siebie, podejmowanie ryzyka ze świadomością, że być może nie wszystko się uda".

Imię i nazwisko: Maria Styrna

Miejsce zamieszkania (miasto, kraj): Wiedeń, Austria

Stanowisko pracy: Psychoterapeuta leczenia uzależnień

Ukończony kierunek (na UJ): Psychologia


Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie ze studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim?

Moje zajęcia z psychologii odbywały się głównie przy ul. Gołębiej, gdzie w sekretariacie królowała pani Czesia będąca postrachem studentów, z którą nikt nie chciał mieć kłopotów. Była świetnie poinformowana i  ogromnie sprawcza. Pamiętam, jak po pisemnych egzaminach wstępnych na psychologię (wtedy ponad 10 osób na jedno miejsce) dostałam z wypracowania z języka polskiego „dostateczny “, choć wypracowania były moją najmocniejszą stroną. Byłam tym przerażona i nawet chciałam pójść zapytać w sekretariacie, czy mam jakieś szanse na ustnym egzaminie, ale nie zrobiłam tego ze … strachu przed panią Czesią. Ostatecznie egzaminy ustne zdałam i zostałam przyjęta. Moje wypracowanie zostało bardzo wysoko ocenione literacko, choć nie spełniało kryteriów wymaganych na egzaminie z psychologii.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera zawodowa? Jakie były w niej decydujące wydarzenia?

Moja kariera zawodowa rozpoczęła się w klinice psychiatrii przy ul. Kopernika w Krakowie, gdzie pracowałam jako wolontariusz już od trzeciego roku studiów, zaś na ostatnim roku zostałam zatrudniona jako asystentka stażystka. Częsty kontakt z pacjentami w klinice pomógł mi przezwyciężyć lęk przed nieznanym i  oswoić się z ludźmi dotkniętymi chorobami psychicznymi.

Jak wykształcenie przyczyniło się do rozwoju Twojej kariery zawodowej?

Wykształcenie na UJ to podstawa mojej pracy zawodowej, studia psychologiczne i wolon-tariat w klinice były zdecydowanie podstawowym i ważnym czynnikiem w mojej karierze.

Opowiedz nam o swojej obecnej pracy. Co teraz robisz?

Od 1989 roku mieszkam w Austrii, w Wiedniu. Tutaj w 1992 roku nostryfikowałam dyplom UJ i po rocznym wolontariacie w szpitalu psychiatrycznym znalazłam pracę w instytucji leczenia uzależnień, gdzie pracuję od 1994 roku. W tym czasie rozpoczęłam podyplomowe studia psychologii klinicznej i psychologii zdrowia na Uniwersytecie Wiedeńskim, później zaś ukończyłam kolejne studia psychoterapii. Obecnie pracuję w ambulatorium leczenia uzależnień i prowadzę własny gabinet w Wiedniu i w Dolnej Austrii.

Jakie są teraz Twoje największe wyzwania?

Moim największym wyzwaniem jest pogodzić się z upływem czasu. Ciągle mam poczucie, że chcę się dalej kształcić i uczyć czegoś nowego. Bardzo lubię mój zawód i staram się być na bieżąco w dziedzinie, którą się zajmuję i łapię się na tym, że moje plany sięgają dużo dalej niż czas, który mi pozostał do emerytury.

Jak wygląda życie i praca w mieście/kraju w którym mieszkasz?

Jestem osobą sentymentalną i mimo wielu lat przeżytych w Austrii, nadal czuję się Polką i bardzo tęsknię za krajem. Nie sądziłam, że wakacyjny wyjazd do Austrii przed laty i spotkanie „ miłości życia” będzie początkiem zupełnie nowej sytuacji. Wiedeń jest pięknym miastem( oczywiście na drugim miejscu po Krakowie), jest dużo zieleni i możliwości uprawiania sportu, co szczególnie lubię. Nie ukrywam jednak, że mimo sukcesu i komfortu życia, nie mam poczucia, że jestem „u siebie”, przeciwnie, odczuwam, że jestem emigrantką i tak czuję się traktowana. To, co daje mi siłę, aby przetrwać to rodzina i praca. Mój mąż również nie jest Austriakiem, stanowimy parę osób z  dwóch różnych kultur. To, co nam pomaga to tolerancja i ciągłe szukanie kompromisu. W pracy w prywatnym gabinecie mam wielu polskich pacjentów i bardzo lubię kontakt z nimi.

Jaka jest Twoja definicja sukcesu?

Sukcesem jest dla mnie przywilej, że mogę wykonywać pracę, która jest jednocześnie moim hobby. Robię to co lubię i co daje mi satysfakcję finansową i zawodową. Jakie masz porady/wskazówki dla obecnych studentów, którzy wkraczają na rynek pracy? Bardzo ważna jest wiara w siebie, podejmowanie ryzyka ze świadomością, że być może nie wszystko się uda. Kluczowa wydaje się determinacja i wykazywanie inicjatywy, no i świadomość, że negatywne przeżycia odgrywają wielką rolę w doświadczeniach. Dobrze jest także pamiętać o  wytrwałości i cierpliwości. Uważam, że trudno jest w dzisiejszych czasach osiągnąć sukces pracując 8 godzin dziennie, choć nie należy też zapominać o własnych potrzebach i o czasie wolnym.

Jak wyobrażasz sobie współpracę Uniwersytetu Jagiellońskiego z absolwentami?

Propozycja udzielenia tego wywiadu to mój pierwszy kontakt z UJ po wielu latach, chociaż staram się śledzić informacje o uniwersytecie w social mediach i kiedy jestem w Krakowie zawsze odwiedzam stare kąty. Bardzo byłoby miło, gdyby zorganizowano zjazd absolwentów, może coś w rodzaju dnia otwartych drzwi dla absolwentów, z jakimś wykładem i możliwością wymiany kontaktów osobistych.

Polecamy również
Historie Absolwentów: Jarek Zalewski

Historie Absolwentów: Jarek Zalewski

Historie Absolwentów: Milena Litwiniuk

Historie Absolwentów: Milena Litwiniuk

Zlot Absolwentów Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ z okazji 175-lecia jego istnienia! (21-23.11.2024)

Zlot Absolwentów Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ z okazji 175-lecia jego istnienia! (21-23.11.2024)

Historie absolwentów: Bartłomiej Gaweł

Historie absolwentów: Bartłomiej Gaweł