Historie Absolwentów: Malwina Angerman-Kowalska

"Myślę, że znalazłam niezagospodarowaną jeszcze niszę. Bibliotekarz, archiwista są zawodami postrzeganymi bardzo stereotypowo. Dzięki wykształceniu, które na dokumenty i zarządzanie archiwum pozwoliło mi patrzeć od strony procesu, a nie wartości samego nośnika (dokumentu), myślę że w pewien sposób udowadniam, że ten zawód nie dosyć, że ma rację bytu we współczesnym świecie, to wręcz ma spore możliwości rozwojowe."

Imię i nazwisko: Malwina Angerman-Kowalska

Miejsce zamieszkania: Wieliczka, Polska

Stanowisko pracy: Właścicielka firmy

Kierunek ukończony na Uniwersytecie Jagiellońskim: Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo

Paradoksalnie, najlepiej wspominam oblane egzaminy z przedmiotu Czytelnictwo. Był to jedyny przedmiot w trakcie studiów, który warunkowo powtarzałam. Prowadzony przez prof. Jacka Wojciechowskiego. W tamtym czasie nie rozumiałam właściwie dlaczego nie zdałam tych egzaminów, byłam do nich bardzo dobrze przygotowana. Usłyszałam wtedy od profesora "Nie chcę, żeby Pani to umiała. Chcę, żeby Pani to rozumiała". Ta myśl jest ze mną przez całe zawodowe życie.

Na V roku studiów dostałam się na bezpłatne praktyki w biurze podawczym banku BNP Paribas. Nie było to stanowisko związane bezpośrednio z kierunkiem, który studiowałam, ale związane z dokumentami. Myślę, że decydującym wydarzeniem, już na samym początku mojej kariery zawodowej, było podważenie założeń projektu optymalizacji obszaru archiwum. Swoją propozycję przedstawiłam przełożonym i część planowanych zmian została zmieniona zgodnie z moją rekomendacją. To wydarzenie dodało mi wiary w siebie i wiatru w żagle. Miałam 25 lat i około pół roku stażu pracy, a zostałam liderem merytorycznym długoterminowego projektu z wysokim budżetem.

Myślę, że znalazłam niezagospodarowaną jeszcze niszę. Bibliotekarz, archiwista są zawodami postrzeganymi bardzo stereotypowo. Dzięki wykształceniu, które na dokumenty i zarządzanie archiwum pozwoliło mi patrzeć od strony procesu, a nie wartości samego nośnika (dokumentu), myślę że w pewien sposób udowadniam, że ten zawód nie dosyć, że ma rację bytu we współczesnym świecie, to wręcz ma spore możliwości rozwojowe.

Aktualnie prowadzę firmę Archiważne, która wspiera przedsiębiorców w modelowaniu procesów związanych z obiegiem dokumentów i archiwizacją. Ściśle współpracuję z firmą Pani Swojego Czasu sp. z o.o., w której zajmuję się dokumentacją przedsiębiorstwa oraz analizą procesów wewnętrznych. W listopadzie 2020 roku uzyskałam certyfikat Six Sigma Green Belt oraz rozpoczęłam studia podyplomowe Lean Management & Lean Office, by rozwijać swoją działalność o inne procesy biznesowe w usługach i zajmować się ich optymalizacją. W kwietniu 2020 roku wydawałam również krótki poradnik w formie e-booka, dotyczący porządkowania dokumentów prywatnych, które praktycznie każdy z nas posiada w swoich domowych archiwach. (tytuł: "Ogarnij papiery. Zrób porządek w dokumentach w 5 krokach")

Największym wyzwaniem jest dla mnie rozciągnięcie doby o kilka dodatkowych godzin. Mam dużo pracy, która daje mi wiele satysfakcji. Rozwijam się, zdobywam nowe kompetencje. Chciałabym móc jak najlepiej wykorzystać je w praktyce.

Jak wygląda Twoje życie w miejscu, w którym mieszkasz?

Mieszkam w okolicach Krakowa, moje życie zawodowe związane jest głównie z tym miastem. Cenię sobie wiejski spokój, gdy wracam do domu po zgiełku miasta. Niestety w okresie zimowym życie utrudnia nam wszechobecny smog.

Sukcesem jest dla mnie fakt, że wstaje każdego dnia i uśmiecham się na myśl o pracy, która mnie czeka.

Przede wszystkim nie zamykać się w sztywnych ramach. Otwartość i gotowość na zmiany to, moim zdaniem, najcenniejsze umiejętności w dzisiejszym świecie.

Bardzo mnie cieszy fakt, że Uniwersytet nawiązuje współpracę z absolwentami. Będąc studentką bardzo brakowało mi takiego namacalnego świadectwa osoby, która jest na rynku pracy i przeszła drogę, przed którą stałam ja i inni studenci. Moją prywatną misją jest pokazanie studentom mało popularnych kierunków - być może zapisali się na nie z braku pomysłu na siebie lub w ostateczności z powodu złych wyników matury - tego że taki kierunek nie musi być drogą donikąd, nie musi być kołem ratunkowym, które chcemy jak najszybciej zmienić. Może być za to fantastycznym polem do rozwoju, niszą do zagospodarowania. Bardzo chętnie podzielę się ze studentami swoją historią. Nie wykluczam również możliwości przyjęcia na praktykę lub staż studentów kierunków pokrewnych do mojego, jeśli będę potrzebowała wsparcia w rozwoju firmy.