Historie Absolwentów: Wojciech Stromczyński

"Cenne doświadczenie można zbierać w każdym miejscu. Warto o tym pamiętać i nie zamykać się wyłącznie na pracę w miejscu, które w naszym wyobrażeniu byłoby idealne. Suma zebranych doświadczeń z czasem zaczyna procentować i wtedy łatwiej odnaleźć sens i spełnienie zawodowe. Tak więc cierpliwością, konsekwencją i zaangażowaniem można osiągnąć wiele dobrego. Jedna z osób, którą spotkałem na swojej zawodowej drodze lubiła mawiać „róbcie swoje, a nagroda was nie minie”.(...)"

Imię i nazwisko: Wojciech Stromczyński

Miejsce zamieszkania: Rzeszów, Polska

Stanowisko pracy: Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Obsługi Prawnej, Radca Prawny

Ukończony kierunek: Prawo

Wyjazd na konferencję naukową zorganizowaną przez Uniwersytet Wileński w czasie czwartego roku, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Świątkowskiego. Na zawsze w pamięci pozostanie serdeczna atmosfera panująca w czasie wyjazdu oraz pragmatyczne spojrzenie kadry dydaktycznej UJ na nasze pomysły prezentacji aspektów związanych z europejskim prawem pracy.

Śmiało mogę powiedzieć, ze początek kariery to już praktyka permanentna, jaką zacząłem w krakowskich sądach na trzecim roku studiów. Było to dla mnie pierwsze zderzenie wiedzy teoretycznej z jej praktycznym zastosowaniem. Następnie, to pozytywnie zdany egzamin na aplikację adwokacką przy ORA w Rzeszowie i możliwość jej odbywania w początkowym okresie pod patronatem mecenasa z ponad 50 letnim doświadczeniem zawodowym. Miałem szczęście otrzymać wskazówki, jak wykonywać trudny zawód adwokata od człowieka, który całe swoje życie zawodowe poświecił misji polskiej adwokatury. Kolejnym ważnym krokiem było rozpoczęcie pracy w przemyśle lotniczym zapoczątkowanym na Podkarpaciu jeszcze w ramach przedwojennego COPu. Praca ta, a szczególnie kontakt z ludźmi mającymi „lotnictwo we krwi”, pozwoliła mi spojrzeć na rolę prawnika z zupełnie innej perspektywy.

Branża lotnicza i militarna w której pracuję, cechuje się wysokim stopniem formalizmu. Wymagane są liczne licencje eksportowe, koncesje na produkcję wojskową, czy choćby permanentny nadzór nad prowadzoną aktywnością gospodarczą ze strony organów nadzorczych typu ULC, EASA czy FAA. W tak wysoce regulowanym środowisku biznesowym, wykształcenie prawne pozwoliło mi dość szybko zrozumieć obowiązujące wymogi, jak również wspierać biznes w efektywnym przedzieraniu się przez gąszcz skomplikowanych regulacji.

Odpowiadam za koordynację wsparcia prawnego dla polskiego oddziału amerykańskiej korporacji Lockheed Martin Corporation. Moja spółka jest między innymi finalnym producentem (tzw. OEM) samolotu M28 oraz śmigłowca S70i Black Hawk. Można śmiało powiedzieć że PZL Mielec jest jednocześnie kolebką jak i dumnym kontynuatorem polskiej produkcji lotniczej. W ramach mojej pracy wspieram od strony prawnej wszelkie aktywności związane z działalnością spółki, w tym między innymi realizowane kampanie sprzedażowe na arenie krajowej i zagranicznej. W ramach odpowiedzialności mojego zespołu jest kontraktacja (negocjacje oraz zawieranie umów), doraźne wsparcie prawne (w tym zarządzanie postępowaniami sądowymi), kontrola eksportu (w zakresie posiadania niezbędnych licencji eksportowych, w tym miedzy innymi amerykańskich licencji ITAR oraz EAR), ochrona informacji niejawnych, etyka oraz compliance.

Szybkie reagowanie na zmienne otoczenie biznesowe zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Z uwagi na takie zjawiska jak pandemia COVID-19, przerwy w łańcuchu dostaw, ograniczenia w handlu związane np. z „wojnami handlowymi”, niezwykle trudno jest adekwatnie wspierać biznes od strony prawnej. Analiza wszelkich możliwych ryzyk musi być prowadzona w sposób ciągły, tak aby przy odpowiednim zabezpieczeniu istotnych obszarów, w sposób bezpieczny i zgodny z właściwymi regulacjami prawnymi, móc kontynuować działalność biznesową.

Jak wygląda życie i praca w mieście/kraju, w którym mieszkasz?

Podkarpacie jest mocno związane z lotnictwem. Działa tu największe stowarzyszenie branżowe w tej części Europy o nazwie „Dolina Lotnicza” zrzeszające najważniejszych producentów lotniczych. Rzeszów, w którym mieszkam, nieustannie się zmienia. W przeciągu ostatnich 10 lat miasto przeszło prawdziwą transformację.Konsekwentnie przoduje we wszystkich rankingach, w których mieszkańcy oceniają poziom zadowolenia z życia. Rzeszów cechuje się dużym odsetkiem napływu ludzi młodych, co pozytywnie wpływa na jego rozwój. Pojawiają się nowe osiedla, drogi, obiekty użyteczności publicznej. Miasto jest świetnie skomunikowane z uwagi na dostęp do autostrady A4 czy choćby Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Zaletą tego miejsca jest również bliska lokalizacja Bieszczad, które słyną z przepięknych połonin. Generalnie hasłem promującym województwo Podkarpackie jest „przestrzeń otwarta”. Moim zdaniem, w każdym wymiarze, hasło to jest prawdziwe.

Sukces dla mnie to codzienna, odpowiedzialna praca na rzecz ambitnego celu. To poczucie spełnienia i samorealizacji.

Cenne doświadczenie można zbierać w każdym miejscu. Warto o tym pamiętać i nie zamykać się wyłącznie na pracę w miejscu, które w naszym wyobrażeniu byłoby idealne. Suma zebranych doświadczeń z czasem zaczyna procentować i wtedy łatwiej odnaleźć sens i spełnienie zawodowe. Tak więc cierpliwością, konsekwencją i zaangażowaniem można osiągnąć wiele dobrego. Jedna z osób, którą spotkałem na swojej zawodowej drodze lubiła mawiać „róbcie swoje, a nagroda was nie minie”.

Inicjatywa „Historie Absolwentów” jest jednym z dobrych przykładów tej współpracy. W mojej ocenie absolwenci powinni częściej spotykać się ze studentami i dzielić swoimi radami/obserwacjami. Nad takimi formami współpracy, tudzież ich lepszemu propagowaniu, można byłoby się zastanowić. Absolwenci to „ukryty” zasób uczelni. Studenci i inni absolwenci powinni wiedzieć, że zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony kolegów i koleżanek absolwentów.